EPR – Kiterjesztett gyártói felelősség 2023. július 1-től
A tanfolyamról
Ebben a modulban megismerkedhetsz az EPR-el, azaz a kiterjesztett gyártói felelősséggel.
Ki készítette az oktatási anyagot?
Jelen oktatás tartalmát Dr. Szentmiklóssy Éva, környezetvédelmi szakjogász, termékdíj ügyintéző, adatvédelmi tisztviselő, munkajogi szakjogász készítette.
Éva korábban csomagolóanyag gyártó, elektronikai, fémipari gyártó cégeket, webáruházakat támogatott környezetvédelmi, hulladékgazdálkodási, és egyéb jogszabályi kötelezettségeik teljesítésében, valamint teszi ezt most is.
Épp ezért gyakorlati példákkal tarkítva tudja szemléltetni, hogy milyen kötelezettségei vannak egy vállalkozásnak EPR és Termékdíj területén.
Az anyagot Dr. Molnár Richárd, környezetvédelmi szakjogász, adójogi szakjogász lektorálta.
Mi az EPR?
Az EPR a kiterjesztett gyártói felelősség (angolul: extended producers responsibility, a továbbiakban EPR). Többek között ez fogja biztosítani a körforgásos gazdaság koncepciójának megvalósulását.
Mi az hogy körforgásos gazdaság? A körforgásos gazdaság olyan gazdasági modell, amelyben az erőforrásokat és anyagokat újrahasznosítják, megújítják és visszahozzák a gazdaságba, ahelyett hogy elhasználnák és hulladékká válnának.
Az EPR célja, hogy ösztönözze a termelőket és forgalmazókat a környezetbarát termékek előállítására és forgalmazására. Az EPR rendszerben a termelőknek és forgalmazóknak felelősséget kell vállalniuk a termékeik életciklusának minden szakaszáért, beleértve az előállítástól kezdve a hulladékkezelésig.
Az EPR-t, valamint a környezetvédelmi termékdíjat azon termékek után kell fizetni, amelyek környezeti hatásai nagyok. Az EPR rendszerben azonban nem csak a termékek környezeti hatásai számítanak, hanem azok életciklusa is. Az EPR rendszerben a termelőknek és forgalmazóknak felelősséget kell vállalniuk a termékeik életciklusának minden szakaszáért, beleértve az előállítástól kezdve a hulladékkezelésig.

Mi köze van az EPR-hez a webáruház tulajdonosoknak?
Az EPR köteles termékek közé a csomagolás került, nem a csomagolószer. A csomagolások esetén a jogalkotó meghivatkozza a csomagolási kormányrendelet-et, és a rendelet hatálya alá tartozó csomagolást nevezi meg körforgásos terméknek.
Csomagolás
Csomagolás: valamennyi olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak.
Itt tehát a csomagolás – az áru tartására, átadására, szállítására, bemutatására szolgál. Nem csomagolás, ha az a termék elválaszthatatlan része. Ugyanígy nem csomagolás, ha egy helyhez rögzített tárolásra szánt tároló eszközben tárolunk valamit, amit nem tudunk elmozdítani. Az áru szerves részének tekintjük azokat a tárolókat és tokokat, amelyeket az adott termék hosszú élettartama során kifejezetten a rendeltetésszerű tárolására terveztek. Például, a szerszámos ládák, hangszertartók, fényképezőgép-táskák vagy hosszú távú növénytartásra szolgáló virágcserepek nem minősülnek csomagolásnak.
A webáruházak tehát csomagolást hoznak létre. Nem tévesztendő ez össze a gyártással. A Webáruházak továbbra sem lesznek gyártók, ugyanakkor csomagolást hoznak létre, és ennek értelmében a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerbe tartoznak.
A jogszabályban meghatározott nyilvántartást kell vezetni az EPR-rel érintett tevékenységről (termék kódok, termékmozgások, mennyiségek) és időszakonként, adatszolgáltatási kötelezettség is keletkezik.
A képzés keretében EPR nyilvántartás mintát adok, KF kód generátort, bemutatom, hogy lehet olyan termék adatbázist létrehozni, ami alapján a nyilvántartási kötelezettségnek eleget tudsz tenni. Megmutatom, hogy tudsz KÜJ számot igényelni, és az OKIR kapun belül hogy tudsz eleget tenni a kötelezettségeidnek.
A kiterjesztett gyártói felelősségről a MOHU oldalán is találsz információkat.
További oktatóanyagokat találhatsz a webaruhazkisokos.hu oldalon.
Az online kereskedelem rohamos fejlődésével és a webáruházak növekvő számával egyre nagyobb jelentősége van annak, hogy a webáruháztulajdonosok tisztában legyenek a jogi környezettel, amelyben tevékenységüket végezzék. Ha Te is így gondolod, akkor itt a helyed a www.webaruhazkisokos.hu oldalon.
Amennyiben a termékdíjjal kapcsolatban is szeretnél elméleti és gyakorlati anyagot, úgy válaszd a bővebb csomagot.
Köszönöm, hogy megtisztelsz bizalmaddal.
Legyél Te is felkészült kötelezettségeiddel kapcsolatban.
A kurzus tartalma
Kiterjesztett gyártói felelősség – Elmélet
-
Alap fogalmak, EPR és termékdíj köteles termékek
12:45 -
EPR – csomagolás
13:47 -
EPR kötelezettek, érintett termékek
05:36 -
EPR készletre vétel csomagolás esetén
09:21 -
Fulfillment esetén kit terhel az EPR Kötelezettség?
04:35 -
Irodai Papír mint EPR köteles termék
12:19 -
EPR köteles Textil termékek
14:40 -
Egyszer használatos műanyag termékek
06:18 -
KF Kódok és összefüggései
07:08 -
Új EPR díjtétel Rendelet – nem változtak a díjak de új Rendelet van érvényben
01:21 -
Hulladékgazdálkodási Hatóság Ellenőrzési Terve 2025
04:30