EPR Méhészeknek – Kiterjesztett gyártói felelősség 2023. július 1-től
A tanfolyamról
Ebben a modulban megismerkedhetsz az EPR-el, azaz a kiterjesztett gyártói felelősséggel, és megismerheted, hogy milyen kötelezettséget ad ez a méhészeknek.
Ki készítette az oktatási anyagot?
Jelen oktatás tartalmát Dr. Szentmiklóssy Éva, környezetvédelmi szakjogász, termékdíj ügyintéző, adatvédelmi tisztviselő, munkajogi szakjogász készítette.
Éva korábban csomagolóanyag gyártó, elektronikai, fémipari gyártó cégeket, webáruházakat támogatott környezetvédelmi, hulladékgazdálkodási, és egyéb jogszabályi kötelezettségeik teljesítésében, valamint teszi ezt most is.
Épp ezért gyakorlati példákkal tarkítva tudja szemléltetni, hogy milyen kötelezettségei vannak egy vállalkozásnak EPR és Termékdíj területén.
Az anyagot Dr. Molnár Richárd, környezetvédelmi szakjogász, adójogi szakjogász lektorálta.
Mi az EPR?
Az EPR a kiterjesztett gyártói felelősség (angolul: extended producers responsibility, a továbbiakban EPR). Többek között ez fogja biztosítani a körforgásos gazdaság koncepciójának megvalósulását.
Mi az hogy körforgásos gazdaság? A körforgásos gazdaság olyan gazdasági modell, amelyben az erőforrásokat és anyagokat újrahasznosítják, megújítják és visszahozzák a gazdaságba, ahelyett hogy elhasználnák és hulladékká válnának.
Az EPR célja, hogy ösztönözze a termelőket és forgalmazókat a környezetbarát termékek előállítására és forgalmazására. Az EPR rendszerben a termelőknek és forgalmazóknak felelősséget kell vállalniuk a termékeik életciklusának minden szakaszáért, beleértve az előállítástól kezdve a hulladékkezelésig.
Az EPR-t, valamint a környezetvédelmi termékdíjat azon termékek után kell fizetni, amelyek környezeti hatásai nagyok. Az EPR rendszerben azonban nem csak a termékek környezeti hatásai számítanak, hanem azok életciklusa is. Az EPR rendszerben a termelőknek és forgalmazóknak felelősséget kell vállalniuk a termékeik életciklusának minden szakaszáért, beleértve az előállítástól kezdve a hulladékkezelésig.
Mi köze van az EPR-hez a Méhészeknek?
Az EPR köteles termékek közé a csomagolás került, nem a csomagolószer. A csomagolások esetén a jogalkotó meghivatkozza a csomagolási kormányrendelet-et, és a rendelet hatálya alá tartozó csomagolást nevezi meg körforgásos terméknek.
Csomagolás
Csomagolás: valamennyi olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak.
Itt tehát a csomagolás – az áru tartására, átadására, szállítására, bemutatására szolgál.
A méhészek tehát csomagolást hoznak létre.
A jogszabályban meghatározott nyilvántartást kell vezetni az EPR-rel érintett tevékenységről (termék kódok, termékmozgások, mennyiségek) és időszakonként, adatszolgáltatási kötelezettség is keletkezik.
A képzés keretében EPR nyilvántartás mintát adok, megadom a méhészek által használt csomagolások KF kódját, bemutatom, hogy lehet olyan termék adatbázist létrehozni, ami alapján a nyilvántartási kötelezettségnek eleget tudsz tenni. Megmutatom, hogy tudsz KÜJ számot igényelni, és az OKIR kapun belül hogy tudsz eleget tenni a kötelezettségeidnek.
A kiterjesztett gyártói felelősségről a MOHU oldalán is találsz információkat.
További oktatóanyagokat találhatsz a webaruhazkisokos.hu oldalon.
Köszönöm, hogy megtisztelsz bizalmaddal.
Legyél Te is felkészült kötelezettségeiddel kapcsolatban.
A kurzus tartalma
Kiterjesztett gyártói felelősség – Méhészeknek
-
Általános információk
10:47 -
EPR – csomagolás
13:47