Számos megkeresést kaptam az elmúlt időszakban az EPR díj – azaz a kiterjesztett gyártói felelősségi díj – átvállalásával kapcsolatban. Szeretném előre leszögezni, hogy a jogszabály említ ugyan átvállalást a kiterjesztett gyártói felelősséggel kapcsolatban, azonban meghatározza azokat az anyag áramokat, aminél ez szóba jöhet.
Nézzük meg elsőként, melyek az EPR köteles termékek, azaz melyek a körforgásos termékek:
csomagolás;
egyszer használatos műanyagtermék;
elektromos, elektronikus berendezés;
elem, akkumulátor;
gépjármű;
gumiabroncs;
irodai papír;
reklámhordozó papír;
sütőolaj, sütőzsír;
textiltermék;
fából készült bútor
Több olyan jelzést is kaptam amikor egy vásárló, aki bement a nagykereskedésbe csomagoló szert vásárolni, az eladó felajánlotta neki, hogy átvállalja tőle a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat.
Az eladó jelezte a vásárlónak, hogy ebben az esetben nem kell, hogy megfizesse a kiterjesztett gyártói felelősséget azonban nyilván a termékkel együtt kiszámlázza a számára.
Erre a jogszabály egyébként nem ad lehetőséget, átvállalást jelenleg – 2023.09.21- nem lehet csomagolás esetén kötni.
Itt megint csak a csomagolás és a csomagolószer fogalmából kell kiindulni egyébként, ugyanis amikor dobozt vásárolunk egy nagykereskedéstől az csomagolószer. A csomagolószer pedig nem körforgásos termék, nem érintett az EPR-ben,
A csomagolás akkor jön létre amikor mi a csomagolószerbe belehelyezzük az árut, de ezt a kérdéskört már korábban körül jártuk egy cikkben itt: https://webaruhazkisokos.hu/ertelmezzuk-a-csomagolas-fogalmat/
Ez az egyik oka annak, hogy az átvállalási szerződés itt nem jöhet létre. A másik pedig az, hogy a jogszabály meghatározza konkrétan, hogy melyik az az anyagáram, amelyben az átvállalási szerződést létre lehet hozni. Ez pedig jelen pillanatban a gépjármű anyagáram.
Egészen pontosan így fogalmaz a jogszabály:
A kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettség átvállalása
A gépjármű termékáramba tartozó körforgásos termék gyártója szerződés alapján átvállalhatja a termék tartozékának vagy alkotórészének minősülő elektromos, elektronikus berendezés, elem és akkumulátor, valamint gumiabroncs termékáramba tartozó körforgásos termék gyártójától a tartozéknak vagy alkotórésznek minősülő körforgásos termékekhez kapcsolódó kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettséget.
80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet
a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól
A jogszabályt itt találod:
Ezen felül az sem működik, hogy azt mondja a nagykereskedés, hogy én átvállalom tőled a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat majd én bevallom te csak fizessél nekem.
Ugyanis a jogszabály meghatározza, hogy átvállalás esetén milyen szerződést kell kötni. Ezt a szerződést aztán le is kell jelenteni az OKIR kapuban.
A kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettség átvállalása esetén az átvállalási szerződés legalább
a) a szerződő felek nevét, címét, adószámát,
b) a körforgásos termék megnevezését, KF kódját,
c) az átvállalás jogcímének jogszabályi helyét és
d) az átvállalás időszakát
tartalmazza.
Tehát nem úgy kell ezt elképzelni, hogy én átvállalom tőled majd én megfizetem te csak ülj le nyugodtan és ne csinálj semmit.
Ezen felül az átállást be kell jelenteni az OKIR kapun belül.
Az OKIR kapun az átvállalására nincs is lehetőség csak két esetben, ez a két eset a következő:

Gépjármű termékáram, és mezőgazdasági termelői szerveződés.
Ezért tehát minden olyan átvállalás, amit csomagolásra köttetik, akár szóban akár írásban az a jogszabály erejénél fogva semmis.
Nem lehet sem a csomagolásra, sem a csomagolószerre, ami egyébként nem is kiterjesztett gyártói köteles termék, kiterjesztett gyártói felelősséget átvállalni.
Magyarországon egyébként van egy olyan alapelv, hogy a jog nem tudása nem mentesít a felelősség alól.
Éppen ezért, ha a nagykereskedés azt mondja, hogy ő átvállalja és megfizeti helyetted, neked nem kell vele foglalkozni, a kötelezett akkor is az, aki a csomagolást létrehozza. Ezért a következményeit is annak kell viselnie, aki kötelezett lett volna.
Éppen ez az oka annak, hogy abban az esetben, ha a nagykereskedésben vásárolsz csomagolószert, és nem fizeted meg rá a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat, akkor nem a nagy kereskedést fogják megbüntetni. A kötelezett ugyanis az, aki a csomagolást létrehozza. Így sajnos nem védekezhetsz azzal sem, hogy de neked a nagyker azt mondta, hogy majd ő megfizeti, mert ő eleve soha nem is volt kötelezett ebben a témakörben.
Éppen ezért mindenkit, aki kötelezett a hatóság felelősségre tud vonni.
Tekintettel arra, hogy a nagy kereskedéssel átvállalási szerződést nem köthetsz, a felelősséget sem fogod tudni áthárítani rá.

Jelen bizonytalan jogi környezetben, ahol még nincs kialakult gyakorlat, sokan értelmezik félre a jogszabály bizonyos rendelkezéseit.
Akkor jársz el helyesen, ha azt mondod a nagy kereskedésnek, hogy nem vállalhatja át tőled a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat, ne számlázza ki neked, és Tee bevallod, nyilvántartod, megfizeted, amennyiben Te vagy a kötelezett.
NYILATKOZAT ALAPJÁN ÁTVÁLLALÁS
Nyilatkozattal két lehetőség van átvállalásra:
1.) Ha valaki külföldre szállítja az EPR köterles termékeit, ezt az OKIR kapuban köteles is bejelenteni.
Nem kell a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat megfizetni, ha a fizetésre kötelezett gyártó vevője (a továbbiakban: nyilatkozó) nyilatkozik arról, hogy a megvásárolt körforgásos termék legalább hatvan százaléka önállóan vagy más termék alkotórészeként, tartozékaként igazoltan külföldre kiszállításra kerül.
Kormányrendelet 22.§ (1)
2.) Sütőolaj eseténben:
Nem kell a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat megfizetni, ha a fizetésre kötelezett gyártó vevője (a továbbiakban: nyilatkozó) nyilatkozik arról, hogy a megvásárolt sütőolajat más termék előállításához közvetlen anyagként (alapanyagként) használja fel, amelynek során a sütőolaj a technológiai eljárás szerint beépül az előállított termékbe. (ez mondjuk a webáruházakat kevésbé érinti)
Bízom benne, hogy ezzel a cikkel segítettem megérteni a kiterjesztett gyártói felelősségi díj átvállalására vonatkozó szabályokat.
Amennyiben átvállalással kapcsolatban további kérdésed lenne keress nyugodtan, illetve, ha olyan nagykereskedéssel találkozol, aki át szeretné vállalni Tőled az EPR díjat, oszd meg vele ezt a cikket.
A kiterjesztett gyártói felelősség egy új helyzet minden vállalkozásnak. Ha segítségre van szükséged, keress bizalommal: eva@webaruhazkisokos.hu