Fókuszban álló az Európai Unió hulladékpolitikájának alapelve, miszerint az egyes termékek életciklusának végén a hulladékkezelési költségek, mint például az újrahasznosítás, hasznosítás vagy ártalmatlanítás, a gyártók és termelők felelőssége. Ezt nevezik kiterjesztett gyártói felelősségnek (angolul: extended producers responsibility, rövidítve EPR). Ennek révén a körforgásos gazdaság koncepciója is megvalósulhat.
Az EPR rendszer új törvényei, díjtételei és változásai jelentős hatással vannak mind a vállalkozásokra, mind a fogyasztókra. A vállalkozásoknak és gyártóknak meg kell érteniük a fennálló kötelezettségeket, és fel kell készülniük az adatszolgáltatásra, nyilvántartás vezetésére és fizetési kötelezettségekre. A fogyasztóknak oda kell figyelniük a csomagolások állapotára annak érdekében, hogy elkerüljék a visszaváltási díj elvesztését.
Amennyiben az egyes kötelezettségek nem, vagy nem az elvárt tartalommal vagy határidőben kerülnek teljesítésre, úgy az ellenőrzésre jogosult hulladékgazdálkodási hatóság többféle szankcionálási lehetőséggel élhet. Egy ilyen pl. a hulladékgazdálkodási bírság, de akár több milliós bírságtételek is kiszabásra kerülhetnek.
Eddig úgy gondoltad, hogy a csomagolóanyag gyártója a felelős? De a kiterjesztett gyártói felelősség más szabályokat tartalmaz.
A jogszabályok sokszor az átlagember számára nehezn érthetőek. Segítek könnyebben emészthetővé tenni őket.
2023 július 1. után másképp alakul a termékdíj és az EPR kötelezettség.
Nem elég érteni a jogszabályt, muszáj tenni a megfelelőség érdekében is.
2. Mely termékek érintettek az EPR díjban?
A webinarra történő jelentkezés után azonnal hozzáférsz a Kiterjesztett gyártói felelősség, Környezetvédelmi termékdíj alapfogalmak ebookot.
Az űrlap kitöltése után megkapod a webinarhoz történő csatlakozás linkjét és az EPR ebook letöltési linkjét is.
A webinar időpontja: 2023.10.16 18:00