Mi az az EPR?

Ezt hívjuk kiterjesztett gyártói felelősségnek (angolul: extended producers responsibility, a továbbiakban EPR). Többek között ez fogja biztosítani a körforgásos gazdaság koncepciójának megvalósulását.

Mi az a körforgásos gazdaság?

A körforgásos gazdaság termelési és fogyasztási modellje arra épül, hogy egyszeri fogyasztás helyett a termékek élettartamát a lehető legjobban meghosszabbítsuk.

Mi az az EPR díj?

A kiterjesztett gyártói felelősségi díj, amelyet a körforgásos termékekre kell fizetni. Hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység ellátásával összefüggő díj.

Melyek a körforgásos termékek?

·         csomagolások

·         meghatározott egyszer használatos műanyagtermékek;

·         elektromos és elektronikus berendezések;

·         elemek és akkumulátorok;

·         gépjárművek;

·         gumiabroncs;

·         irodai papír;

·         reklámhordozó papír;

·         sütőolaj és zsír;

·         meghatározott textil termékek;

·         fabútorok.

Mekkora a díjtétele az EPR-ben szereplő csomagolásoknak?

AnyagáramA gyártó által fizetendő kiterjesztett gyártói felelősségi díj Ft-ban meghatározva Kg-onként
Műanyag csomagolás219 Ft
Papír és karton csomagolás173 Ft
Fém csomagolás186 Ft
Egyéb csomagolás129 Ft
Fa csomagolás19 Ft
Textil csomagolás67 Ft
Üveg csomagolás77 Ft
Társított csomagolás168 Ft
Egyszer használatos és egyéb műanyag termékek113 Ft

Korábban a termékdíjat a gyártók fizették meg, az EPR díjat is annak kell, aki legyártja a csomagolószert?

Nem. A fogalmakat el kell határolni. A 442/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet a csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről meghatározza ezeket a fogalmakat. A termékdíjat a csomagolószer gyártója fizeti, vagy első belföldi forgalomba hozója, míg az EPR díjat a CSOMAGOLÁS létrehozója.

Mi az hogy csomagolás?

Csomagolás: valamennyi olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak.

Mikor keletkezik EPR kötelezettségem?

Amikor a csomagolást létrehozod. Azaz amikor a dobozba zacskóba árut helyezel, amik a termékedet befóliázod, felcímkézed.

Én csak egy címkét teszek a termékre, és tovább eladom abban a dobozban, ahogy vettem. Akkor én mentes vagyok az EPR alól?

Egy címkét bizonyára nyomtatni fogsz rá, ami ugyanúgy EPR köteles, ezért nem mentesülsz alóla.

Textil termékeket importálunk, milyen feladataim vannak 2023. július 1.-től?

Termékdíj szempontból:

  • lebontott csomagolás termékdíj nyilvántartási, bevallási kötelezettséged val.
  • EPR szempontból: a textil árut meg kell nézni, hogy az általad forgalmazott termék EPR köteles e, Ha igen (nagy eséllyel igen), akkor EPR nyilvántartási, bevallási, és díj fizetési kötelezettség terhel a textil termékekre
  • Továbbá amikor eladod az árut, EPR nyilvántartási, bevallási és fizetési kötelezettséged van a csomagolásra, valamint számlán fel kell tüntetned a jogszabály szerinti kötelező szöveget.

Megszűnik a Termékdíj?

Nem, 2023. július 1-től a díjfizetés számítási módja változik meg, de nem szűnik meg a termékdíj.

Kell EPR ügyintézőt alkalmaznom?

Nem, semmi nem írja elő, hogy valakit meg kell ezzel a feladattal bízni, sőt, egyenlőre nincs ilyen képzés sem, ezért nincs EPR szakember sem, sőt ügyintéző sem.

Te honnan tudod hogy ezeket a jogszabályokat hogy kell értelmezni ha nem vagy szakember?

Környezetvédelmi szakjogász, termékdíj ügyintéző végzettségem van, és több éves gyakorlatom ebben a jogszabályi környezetben. Folyamatosan követem a jogszabályok változásait, és ahol szükséges, ott állásfoglalást kérek, hogy partnereimnek átfogó segítséget nyújthassak.

Termékdíj esetén nekünk azt mondták, hogy az össz súly 10%-át valljuk be és fizessük be termékdíjként. Ugyanez érvényes az EPR-re is?

Egyetlen jogszabály sem tartalmaz 10%-os szabályt. A Szabály az, hogy a termékdíj köteles termékeket is, és az EPR köteles termékeket is súly alapon kell nyilvántartani, bevallani, és megfizetni. Ha annyira sok terméked van, hogy nem tudsz ilyen adatbázist kiépíteni, akkor sem célravezető a 10%-os nem létező szabályt alkalmazni, mert nagyon nagy veszteséget okozhat számodra, arról nem beszélve, ha ellenőrzést kapsz.

Ha csomagolást hozok létre, akkor tényleg én leszek a csomagolószer gyártója?

Nem, ez téves. A csomagolószer, azaz maga a doboz, zacskó, fólia gyártója az, aki a csomagolószert gyártja, azaz a doboz gyártó, a fólia gyártó. Te csomagolást fogsz létrehozni, ami nem gyártás. De ettől függetlenül, az a mozzanat, amikor a csomagolást létrehozod, megteremti az EPR kötelezettséged. De ettől még nem leszel gyártó.

Eddig azt sem tudtam, hogy érintett letten volna termékdíjban, most mit csináljak?

A NAV visszamenőleg 5 évig ellenőrizheti a termékdíjat. Ha 5 éven keresztül kötelezett lettél volna, de nem fizettél termékdíjat, javaslom vegyél igénybe egy adótanácsadót, aki elmondja Neked milyen szankciókkal kell számolnod. Ha csak pár hónapja vagy kötelezett, akkor valamivel jobb a helyzeted, de akkor is kell számítanod szankciókra.

Most akarok webáruházat nyitni, milyen feladataim vannak? Importálni fogok termékeket.

Tételezzük fel, hogy az importált termék se nem EPR, se nem termékdíj köteles. Ebben az esetben az alábbi kötelezettségeid vannak:

Termékdíj:

  • bejövő termék csomagolása után (Pl: ékszer dobozban – doboz után, vitamin műanyag dobozban – műanyag doboz után, ceruza dobozban – doboz után, kávé tasakban – tasak után) nyilvántartási, bevallási kötelezettség, 2023. július 1 után fizetés csak pár anyagáram esetén.
  • a lebontott csomagolás után ugyanezek a kötelezettségek megvannak (a gyűjtő doboz, raklap, fólia, amiben az összes termék volt, és amit eltávolítunk amikor beérkezik hozzánk az áru)

EPR díj:

  • bejövő termék csomagolása után (Pl: ékszer dobozban – doboz után, vitamin műanyag dobozban – műanyag doboz után, ceruza dobozban – doboz után, kávé tasakban – tasak után) nyilvántartási, bevallási kötelezettség, 2023. július 1 után fizetés csak pár anyagáram esetén.
  • a lebontott csomagolás után ugyanezek a kötelezettségek megvannak (a gyűjtő doboz, raklap, fólia, amiben az összes termék volt, és amit eltávolítunk amikor beérkezik hozzánk az áru)
  • Amikor kiszállítod az árut, csomagolást hozol létre, ennek alkotóelemeire szintén EPR díjat kell fizetned (ragasztószalag, fólia, doboz, raklap, zacskó, tasak, stb, a felsorolás nem teljes)

Ha EPR köteles terméket importálsz, akkor ezen felül a termékre is van EPR nyilvántartási, bevallási, és díjfizetési kötelezettséged.

Ha termékdíj köteles is, akkor van termékdíj nyilvántartási, bevallási kötelezettséged. Fizetési csak akkor, ha az új számítási módszer szerint azt az eredményt kapod, hogy fizetni kell.

2023 július 1-ig nem regisztráltam, és nem jelentkeztem be az EPR kötelezettek körébe, milyen szankcióra számíthatok?

Szankció ebben az esetben valószínű nem lesz. Tedd meg most, és regisztrálj a MOHU Partner Portálon, valamint az OKIR kapun keresztül igényelj KÜJ (Környezetvédelmi Ügyfél Jel) Számot. Az első adatszolgáltatás, bevallás határideje 2023. október 20, eddig mindenképp tégy eleget a kötelezettségeidnek.

Én nem foglalkozom ezzel az EPR hülyeséggel, úgysem tudják ellenőrizni.

Ez ugyan nem kérdés, de többen írtátok, ezért reagálnék rá.

Az első negyedév – fél év valószínűleg nem az ellenőrzések időszaka lesz. Október 20-ig nem is tudnak nagyon mit ellenőrizni. Az ugyanis az első bevallás időszaka. Ami az úgy sem tudják részt illeti: gondoljuk ezt át.

Évek óta készítik a termékdíj bevallásokat a gyártók, és fizetik a termékdíjat. Tehát azt mondhatjuk, hogy a NAV tudja, hogy kik adnak el olyan termékeket, amiből majd a gyártók vevői csomagolást fognak létrehozni. Mivel minden számla bemegy közvetlen a NAV-hoz, könnyen lekérhetik a korábban termékdíj kötelezettek partnereit, és megnézhetik, hogy nyújtott e be bevallást. Nem hiszem, hogy arra érdemes alapozni, hogy ebből úgysem lesz semmi, mivel már érvényes, és hatályos is az a jogi szabályozás, ami az EPR-t tartalmazza.

Hol tudom elolvasni a jogszabályt, ami az EPR-ről szól?

Itt:

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2300080.KOR&timeshift=20230701&searchUrl=/gyorskereso?keyword%3D80/2023.%2520%28III.14.%29

Hol nézhetem meg, hogy miről szól a képzésed?

Itt található a képzés részletes leírása: https://webaruhazkisokos.hu/courses/epr-kornyezetvedelmi-termekdij-hulladekgazdalkodas/

Itt pedig megnézheted, hogy milyen anyagokat találsz a képzésben:

ELMÉLET:

GYAKORLAT: