Az elmúlt 2 hétben legalább 15 olyan megkeresésem volt, ami arról szólt, hogy azt sem tudom, EPR köteles-e a termék, valamint, hogy érint-e a termékdíj? Egyáltalán mi köze van ehhez a vámtarifa számnak? Hogy lehet megállapítani egy termék vámtarifa számát, és miért van rá szükség EPR és termékdíj esetén?
Ehhez kívánok segítséget nyújtani az alábbi blogcikk segítségével. A képzésre előfizetetteknek pedig pár példán keresztül is bemutatom, hogy kell pontosan azt a feladatot elvégezni.
A nemzetközi kereskedelemben a termékek vámtarifája és az azokra vonatkozó különböző szabályozások meghatározzák, hogy egy adott terméket miként lehet behozni vagy exportálni egy országba. A vámtarifa szám meghatározása kulcsfontosságú ahhoz, hogy az EPR (Extended Producer Responsibility – Kiterjesztett Gyártói Felelősség) és a termékdíj kötelességének meghatározásra kerüljenek. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan lehet ezeket a fontos információkat megszerezni.
Hogyan Határozzuk Meg a Termék Vámtarifaszámát?
A vámtarifa szám meghatározása az első lépés a termék importjában vagy exportjában. A vámtarifa szám egy számjegyekből álló kód, amelyet az adott termék jellemzői alapján állapítanak meg.
Ha terméket importálunk, akkor kérjük el ezt a beszállítótól. Ha belföldről vesszük, nincs dolgunk vele, mert nem mi vagyunk at EPR és termékdíj kötelezettek. Ha mi magunk gyártjuk, akkor meg kell tudni határozni a vámtarifaszámot.
a. Termékleírás és jellemzők: Először is, pontosan definiálni kell a terméket. Le kell írni annak jellemzőit, összetevőit, anyagait és funkcióját. Minél részletesebb a leírás, annál pontosabb lesz a vámtarifa meghatározása.
b. Vámtarifa osztályozás: 2658/87/EGK rendelet árunómenklatúrát (a továbbiakban: Kombinált Nómenklatúra vagy KN) hozott létre azzal a céllal, hogy egyidejűleg teljesüljenek a Közös Vámtarifa, az Unió külkereskedelmi statisztikái és az áruk importjára és exportjára vonatkozó egyéb uniós szakpolitikák által támasztott követelmények.
c. Vámhatóság vagy szakértő segítsége: Néha a kódok összetett lehetnek, és néha nehéz lehet egyértelműen meghatározni a termék vámtarifa számát. Ilyen esetekben érdemes a vámhatóság vagy szakértő segítségét kérni.
Főleg elektromos és elektronikus berendezések esetén lehet ez nehéz.
- Hogyan Határozzuk Meg Az EPR és Termékdíj Kötelezettséget?
Az EPR és a termékdíjak olyan díjak, amelyeket egyes országok a termékeik környezeti hatásának csökkentése érdekében vezetnek be. Az EPR arra kötelezi a gyártókat és a forgalmazókat, hogy felelősséget vállaljanak a termékeik életciklusában keletkező hulladék kezeléséért és újrahasznosításáért.
Az EPR és a termékdíj kötelességek meghatározásához a következő lépéseket kell követni:
80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól megadja, hogy mely termékek EPR kötelesek.
Jogszabály itt:
- melléklet a 80/2023. (III. 14.) Korm. rendelethez A körforgásos termékek és azonosító kódszámaik
Ebben a mellékletben sajnos nem egységes az áru megjelölés.
1.) hivatkozik a melléklet más jogszabályokra
- csomagolások: a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolás;
- elektromos és elektronikus berendezések: az elektromos berendezések kormányrendelet hatálya alá tartozó elektromos és elektronikus berendezés;
- elemek és akkumulátorok: az elem és akkumulátor kormányrendelet hatálya alá tartozó elem és akkumulátor;
- gépjárművek: a hulladékká vált gépjárművekről szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó gépjármű;
2.) A másik megjelölés megadja tételesen a vámtarifa számokat, pl:
gumiabroncs:
4011 vámtarifaszám: új, gumi légabroncs;
3.) A Harmadik féle megjelölésben leírja pontosan, hogy milyen termék tartozik a hatálya alá, például:
egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek közül az alábbiak:
ételtároló edények, azaz ételtartók, például dobozok tetővel vagy anélkül, amelyek olyan ételek tárolására szolgálnak, amelyek:
a) azonnal fogyaszthatók helyben vagy elvitelre,
b) fogyasztása általában az edényből történik, valamint
Az első problémával akkor találkozunk, amikor nem az EPR rendelet, hanem egy másik rendelet adja meg, hogy EPR köteles e a termék.
Ez az 1. pontban említett esetekben van így. Ilyenkor meg kell keresnünk azt a rendeletet, amire hivatkozik az EPR rendelet, és abban megnézni, hogy a termék EPR köteles e.
Környezetvédelmi termékdíj köteles termékek
A termékdíjköteles termékek vámtarifaszámok alá osztályozott körét a 2011. évi LXXXV. törvény a környezetvédelmi termékdíjról határozza meg, pontosabban ennek a törvénynek az 1. melléklet határozza meg. Jogszabály itt:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1100085.tv×hift=20230701
A mellékletben megtaláljuk szépen sorban a termékeket, és a kivételeket is, például:

4816 Karbonpapír, önmásolópapír, és más másoló- vagy átírópapír (a 4809 vtsz. alá tartozók kivételével), a sokszorosító stencil- és az ofszet nyomólemezpapír dobozba kiszerelve is
Így ki lehet keresni, hogy a termék szerepel-e az 1. sz. mellékletben. Bizonyos esetek teljesen egyértelműek, még vámtarifaszám nélkül is, pl tudjuk, hogy az irodai papír termékdíj köteles. Megtaláljuk az EPR rendeletben is, mindkét helyen ott a vámtarifa szám, egyértelmű.
Nem egyértelmű azonban sok esetben az elektronika, főleg, hogy megeshet, találunk olyan terméket, ami EPR köteles, de nem termékdíj köteles. (Sőt… bőven van rá példa). Épp ezért nagyon fontos a kötelezettség teljesítéséhez megvizsgálni a terméket magát, és megállapítani, milyen kötelezettségünk is van.
A termék vámtarifa számának és az EPR, valamint a termékdíj kötelességének meghatározása fontos lépések jelenleg a kereskedelem során. Pontosan meghatározott vámtarifa szám segít elkerülni a problémákat, míg az EPR és a termékdíj követelmények betartásával elkerülhetjük a felesleges bírságokat.
Ha meghatároztuk, hogy termékünk érintett e az EPR-ben, vagy a termékdíjban, akkor tudjuk megkezdeni a kötelezettségeink teljesítését.
Ha olyan terméket forgalmazol, ami nem EPR vagy nem TERMÉKDÍJ köteles, célszerű ennek a vizsgálatnak az eredményét egy jegyzőkönyvben rögzíteni. Jegyzőkönyv minta az oktatási anyagaimnál megtalálható a képzésre előfizetőknek!
Képzés itt található: https://webaruhazkisokos.hu/courses/epr-kornyezetvedelmi-termekdij-hulladekgazdalkodas/