Mi köze van a hulladékos számlának az EPR-hez, MOHU-hoz? Változások 2023. július 1-től

Sokan kézhez kaptuk már a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. levelét amelyen szerepel már a MOHU Mol hulladékgazdálkodási Zrt. (továbábiakban MOHU) logója, és van is benne egy kísérőlevél, ami tájékoztat, hogy a jövőben a MOHU fog számlázni.

Többekben felmerült a kérdés, hogy jutottak az az adataink a MOHU-hoz?

Ez egyelőre ne tévesszen össze ez senkit, mert itt konkrétan a hulladékkezelésről, illetve a hulladékgazdálkodásról van szó. Arról tehát egészen pontosan hogy a korábbi számlakibocsátó a jövőben nem fog nekünk számlázni. Átélhettük ezt már egy korábban, amikor a közszolgáltatóktól a számlázási feladat átkerült a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-hez. Most tőle kerül át a MOHU-hoz. Ezt a feladatot az Állam a már sokat emlegetett koncesszói keretében adta át a MOHU-nak. (A MOL-nak, aki létrehozta a cégcsoport újabb tagját, aki ezt a feladatot fogja ellátni, azaz a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-t)

Amennyire emlékszünk erre az időszakra viszonylag nehéz volt az átállás, többen fél évig nem kaptak számlát. Azt már mindannyian tudjuk hogy koncesszió keretében az állam átadta ezt a feladatot a MOHU-nak. Innentől kezdve új hulladékgazdálkodási rendszer lesz egész Magyarországon. A települési hulladék begyűjtését, kezelését, számlázását kizárólag a MOHU fogja végezni.

Ahogy korábban is volt fennakadás emiatt, ez most sem várható másképp. Éppen ezért ha a hulladékos számládat csoportos beszedési megbízással fizetted korábban, akkor ott az utolsó számla kibocsátását követően, amit a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és vagyonkezelő ZRT kibocsájt, a csoportos megbízás törölhető is. Későbbiek során majd adhatunk új megbízást a MOHU MOL Zrt.-nek. Amikor azt a levelet megkaptuk abban van egy cégeket érintő kötelező regisztrációra felhívó rész.

Ettől függetlenül a levelet mindenki magánszemélyként vagy cégként kapta, de ez nem a kiterjesztett gyártói felelősségről szól hanem a hulladékgazdálkodásról. Tehát tulajdonképpen azt tudatták velünk hogy innentől kezdve más fog számlázni. A kiterjesztett gyártói felelősségi díjat is a MOHU fogja számlázni, de előbb azt be kell vallanunk az OKIR kapun keresztül. Az elős bevallási időszak pedig 2023. október 20.

Ki szállítja el a hulladékom?

A közszolgáltatók nagy valószínűség szerint leszerződtek a MOHU-val, ezért mi a fizikai hulladék szállításban nem fogunk különbséget tapasztalni. (Feltéve hogy sikeresen leszerződtek a korábbi hulladékszállító cégekkel, erre vonatkozóan nincsenek még elérhető publikus adatok).

Mi köze van egyébként a hulladékgazdálkodásnak a kiterjesztett gyártói felelősséghez?

A hulladék kezelésben a kiterjesztett gyártói felelősségben érintett anyagok kiemelt szerepet játszanak. Nagy mennyiséget is termelünk belőle, illetve nehezen is megy ezeknek a kezelése. Környezetünkre gyakorolt hatásuk nem kedvező.

Éppen ezért azok a gyártók akik ezeket az anyagokat gyártják, előre kifizetik annak a díját, ami akkor keletkezik amikor ezek a termékek hulladékká válnak. Ez a kiterjesztett gyártói felelősség lényege.

Tehát tulajdonképpen gyártók előre kifizetik a hulladékkezelés költségét.

Ha felmerült benned a kérdés hogy miért kell akkor neked a kommunális hulladék elszállításáért fizetned? Akkor a kérdésre a válasz nagyon egyszerű: azért kell fizetned mert ez nem a kiterjesztett gyártói felelősség körébe eső hulladék.

Ketté kell tehát bontani: az otthoni, háztartási hulladék, és a kiterjesztett gyártói felelősség körébe eső hulladék nem azonos.

Ezért ha webáruházat üzemeltetsz, és csomagolsz, akkor kapcsolatba kerülsz a MOHU-val, mint kiterjesztett gyártói felelősségre kötelezett.

Ezen felül, ha a hulladékot eddig a cégedtől

  1. Magánszemélyként vitetted el: akkor automatikusan fogsz kapni majd számlát a MOHU-tól a hulladékszállítással kapcsolatban.
  2. Ha cégként vitetted el: regisztálnod kellett a MOHU partnerportálon, szerződéskötést kellett kezdeményezned, és meg kellett rendelned a hulladék elszállítását.

Létezik e olyan vállalkozás, akinek nem kell regisztrálni a MOHU oldalán annak ellenére, hogy a levélben cégeket érintő kötelező regisztrációról beszélnek?

Létezik igen. Még akár webshop is létezhet.

A szóban forgó levelet itt találod:

Vegyük például a www.webaruhazkisokos.hu oldalt. Mivel én szolgáltatást értékesítek, ezzel kapcsolatban nem keletkezik hulladékom, ezért nincs hulladék elszállításra szerződésem. Nem csomagolok be semmit ezért a kiterjesztett gyártói felelősség sem érint. Így én nem kerülök kapcsolatba a MOHU-val.

Olyan is lesz, hogy egy cég kötelezett EPR-ben, de nem lesz az a hulladékban, mert mondjuk bérelt telephelyen tevékenykedik, és a szerződés a tulajdonosé, így ő lesz szerződéses viszonyban a MOHU-val hulladék elszállítása miatt.

Bővebben a MOHU-ról itt olvashatsz:

https://mohu.hu/

Ugyanitt megjegyezném hogy akinek minden folyamata ki van szervezve, ő sem lesz kötelezett.

Bővebb információért keress bizalommal: eva@webaruhazkisokos.hu

Gyakran ismételt kérdésekre itt kaphatsz választ:

https://webaruhazkisokos.hu/gyakran-ismetelt-kerdesek/: Mi köze van a hulladékos számlának az EPR-hez, MOHU-hoz? Változások 2023. július 1-től

Ha van olyan kérdés, amire szívesen látnál választ, és mást is érint, küld el nekem.

Oktatási tartalmam elérhető itt:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük