Az EPR díj nem más, mint a Kiterjesztett gyártói felelősségi díj.
(angolul: extended producers responsibility, a továbbiakban EPR). Többek között ez fogja biztosítani a körforgásos gazdaság koncepciójának megvalósulását.
Mi az hogy körforgásos gazdaság? A körforgásos gazdaság olyan gazdasági modell, amelyben az erőforrásokat és anyagokat újrahasznosítják, megújítják és visszahozzák a gazdaságba, ahelyett hogy elhasználnák és hulladékká válnának.
EPR azaz a gyártói felelősség
Gyártói felelősség – Gyártó van megjelölve, és ez az, ami megtéveszt mindenkit. Pedig nem csak a gyártók kötelezettek. Számos vita alakult ki az érintettek között, de hozzáteszem, hogy még a korábban termékdíjjal foglalkozók közt sincs egyetértés sokmindenben.
Az EPR díjat 2023 ban ugyanis nem csak a gyártóknak kell fizetni. A webáruházak tekintetében a csomagolás az, ami egészen biztosan érintett az EPR díjban.
Természetesen ha körforgásos termékek körébe eső terméket értékesítünk, akkor az is érintett, de a csomagolás minden webáruházat, és minden olyan céget érint, aki csomagol.
Milyen termékek tartoznak még az EPR kötelezett termékek körébe?
- elemek és akkumulátorok
- csomagolások
- egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek
- elektromos és elektronikus berendezések
- gumiabroncs
- irodai papír
- reklámhordozó papír
- gépjárművek
- sütőolaj és – zsír
- textil termékek
- bútorok fából
CSOMAGOLÁS:
csomagolás: valamennyi olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak, beleértve minden árut a nyersanyagoktól kezdve a feldolgozott árucikkekig, továbbá az ugyanilyen célra használt egyutas árucikkek; csomagolás lehet:
Korábban megszokták a webáruházak, hogy a csomagolóanyagra a termékdíjat a gyártó fizeti meg, itt azonban nem a termék gyártása keletkeztet kötelezettséget.
EPR azaz kiterjesztett gyártói felelősségi díj témában érintett az, aki CSOMAGOLÁST hoz létre.
Sok helyen olvasom hogy ezt úgy értelmezik, hogy innentől a webáruházak lesznek a csomagolószerek gyártói. Ez téves. Gyártó az aki gyártja a csomagolószert. Csomagolás létrehozása pedig azt jelenti: az árut becsomagolod.
Webáruházak esetén a CSOMAGOLÁS:

csomagolás: valamennyi olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására valamilyen anyagba belehelyezzük.
Például:
- a raktárban lévő tároláshoz a termékeket beletesszük egy dobozba
- két telephelyünk között az árut mozgatjuk, és erre a célra lefóliázzuk, egyébként a termék nem került még eladásra
- A terméket becsomagoljuk és elküldjük a vásárlónak, legyen szó dobozról, borítékról
Látható tehát, hogy itt nem a gyártónak kell megfizetni az EPR díjat, hanem annak, aki csomagol, aki a csomagolást létrehozza.
Téves az az állítás, hogy ebben az esetben a csomagolószer gyártója Te leszel. A helyes megfogalmazás: a csomagolás létrehozója Te vagy.
Miért ilyen fontos ez? Ha a gyártója is Te lennél, akkor a Termékdíj kötelezettségeket is Neked kellene teljesítened.
Milyen kötelezettségeket jelent ez?
A Környezetvédelmi Termékdíj kötelezettségeket, nyilvántartás, bevallás, és bizonyos esetekben a fizetési kötelezettség.
2023. július 1-től változtak a szabályok, így erre vonatkozóan is érdemes odafigyelni a kötelezettségek teljesítésénél.
A termékdíjról szóló jogszabályt itt olvashatod:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1100085.tv
Miért nem a csomagolószer gyártóját terheli a kötelezettség?
A jogalkotó így határozott. Ettől a gyártók élete sem lett könnyebb. A gyártóknak a termékdíj kötelezettségei megmaradtak. Fizetniük a legtöbb esetben nem kell, de ez nem jelenti azt, hogy lekerült volna róluk a nyilvántartási, és a bevallási kötelezettség. Valójában a termékdíjat eddig is kifizettették a vásárlókkal, és bevallották, megfizették a NAV felé. Pont ugyanúgy, mint az ÁFA tartalom, az ÁFÁ-t is kifizetjük a számlával, majd akinek kifizettük, ő befizeti a NAV-nak. Pontosan ez történt a termékdíjjal. Így a csomagolóanyag nekünk nem lesz olcsóbb, csak nem lesz rajta termékdíj – DE FIGYELEM!!! Nem minden esetben igaz ez az állítás. Részletek az oktatási anyagban közzétett tartalmakban. Mivel a webáruházaknak a csomagolás után EPR díjat kell fizetniük, ami több esetben drágább, mint a termékdíj volt, így az EPR díjjal együtt a csomagolások, és ezáltal a termékek is drágulni fognak. Hogy milyen összegű ez, erre az oktatási videó gyakorlati részében találsz példákat.
Ha szeretnéd megismerni a részletszabályokat, a kötelezettségedet, és megtudni, hogy tudsz ennek eleget tenni, akkor keresd az erre vonatkozó képzést oldalunkon: